top of page

Cvičím a chovám sportovní a pracovní border kolie. Zároveň chci zachovat povahu a vlastnosti, které jsou pro toto plemeno charakteristické, jako je přirozený instinkt pro práci s ovcemi a dobytkem, "will to please", vysoký temperament, učenlivost, pevné nervy a schopnost vydržet fyzický a psychický tlak spojený s dlouhodobou pracovní a tréninkovou zátěží. 

Tyto vlastnosti se snažím rozvíjet při výcviku mých border kolií.

 

 

 

Krevní linie je soustavná práce člověka nebo skupiny lidí, kteří vybírají chovné páry s jediným cílem a selektují určité vlastnosti. Nejde tedy o jeden vrh, ale o více generací od stejného chovatele podle stejných kritérií, kdy každý vrh sleduje stejný cíl. Nejde o to, aby každý vrh měl jinou myšlenku. Proto jsem velmi vděčná za své majitele Reesheja štěńátek, kteří se mnou na této cestě spolupracují. Jsem navždy vděčná za to, že mám kolem sebe tyto úžasné lidi!

IMG_9490 (1).jpg

herding

317090470_10230476420075881_192512095114242592_n.jpg

obedience

dad9084e-ca09-4cf0-a4b8-d5aec6c5bb20.jpg

IGP

294007101_10158329343210458_6485772361052578588_n.jpg

agility

Věřím, že border kolie je mimořádně univerzální plemeno, schopné vynikat v mnoha sportech. Jeho hlavním účelem je samozřejmě jedinečná schopnost pracovat se zvířaty. Léta výběru pro tuto schopnost vyústila ve psy, kteří jsou snadno ovladatelní a stále schopní vykonávat těžkou práci. Nyní mají tyto psy lidé z celého světa a využívají je pro různé psí sporty a praktické upotřebení, jako jsou záchranářské práce a pachové práce pro policii a armádu. Navzdory svým schopnostem jsou tito psi velmi šťastní, i když s námi jen mohou trávit čas, zatímco si dáváme kávu v zalidněném městě.

Tyto psy jsme získali po letech přísného výběru pro pracovní schopnosti. Považuji se za velmi šťastnou a jsem vděčná za práci mnoha chovatelů během let.

V současné době se sitace v chovu změnila a psi nejsou vždy vybíráni na základě pracovních schopností. Zatímco někteří stále jsou, je zde i mnoho dalších faktorů, které slouží jako kritéria výběru. Takovými kritérii sjou například zdravotní testy, exteriér, barva a různé vlastnosti potřebné pro specifické sporty, jako je skoková technika v agility. To vedlo k rozdělení plemene do několika linií, z nichž každá je vybrírána pro užší sadu vlastností. Někteří si myslí, že to plemeni škodí, protože vede k liniím, které jsou velmi odlišné, v genetických termínech homogennější.

Každé plemeno čelí výzvě omezeného počtu genů (genového poolu). Od chvíle, kdy je plemeno oficiálně uznáno, má uzavřenou plemennou knihu, což znamená, že pro chov mohou být používány pouze psi tohoto plemene. I když to zní logicky, způsobuje to také problémy, protože do plemene nejsou přiváděny nové geny, jak by se to stalo například u křížence border kolie x malinois. Spoléhání na omezený počet psů pro chov vede k menší variabilitě a sjednocenějšímu plemeni, jevu známému jako genetický drift. Zatímco to je výhodné pro dosažení konzistentního "typu", není to vhodné pro udržení zdravého plemene. Jako příklad vezměme plemeno doberman; jeho průměrná délka života je sedm let, s rozšířenými problémy s rakovinou a srdečními chorobami. Nízká genetická variabilita znamená, že není možné jednoduše použít psa se "zdravějším" rodokmenem a pokud nebudou používáni psi s "ne zdravými" rodokmeny, plemeno by čelilo vyhynutí.

Zpět k border koliím. Udržování nízké genetické variability by mohlo vést k podobným problémům, jaké vidíme u dobermannů. Klíčem k zachování plemene není vyloučit všechny nezdravé psy a jejich linie z chovu, ani chovat pouze jednu linii, ale přijmout rozmanitost. Nicméně to také neznamená chovat " na všem, co má čtyři nohy".

Má vize chovu je založena na vědě, zkušenostech chovatelů různých psích plemen a na mých vlastních zkušenostech jako chovatele, trenéra a závoníka. Tyto znaloti a respek k tomuto speciálnímu plemeni využívám k chovu dalších generace psů, kteří jsou v souladu s mými chovatelskými cíli. Snažím se zachovat univerzální border kolii, schopnou pracovat s ovcemi a dobytkem, excelovat ve psích sportech a být dobrým společníkem. Fascinují mě povahy a schopnosti některých psů a ráda bych viděla více takových jedinců. A samozřejmě, pracovní schopnosti každého psa jsou spojeny s jeho fyzickými schopnostmi a zdravím.

Na základě definice toho, co je to "linie", mohu s hrdostí říci, že v současné době existují tři generace Reesheja psů, kteří vynikají v různých sportech, jsou schopni pracovat s hospodářskými zvířaty a mají k tomu fyzickou kondici a zdraví. Doufám, že v této práci budu pokračovat i po další generace. Dnes se s Reesheja psy můžeme setkat na závodech IGP3, na významných světových soutěžích, při pratickém vyhledávání a záchranařině, během soutěží OB3, na agility, pasení, psích tricích, frisbee a při práci s ovcemi v horách.

Tato linie byla založena na pečlivě vybraných psech, kteří získali nejvyšší tituly, často také po rodičích s nejvyššími tituly. Hlavní postavou a vzorem mého chovu je Pitísek. Pochází z čistě pracovního psa Hope , který kromě pasení soutěžil také v obedience a agility. Jeho matka byla velmi všestranná fena, pocházející ze starých výstavních linií. V té době byly výstavní linie ještě schopné pracovat s ovcemi a podávat dobré výkony v různých sportech, protože jejich tělo bylo velmi pružné a ne tak těžké. Cory byla českou výstavní šampionkou, soutěžila v agility a do svých 12 let pracovala na farmě s ovcemi. To všechno Pitrísek zdědil. Pracoval s ovcemi, kravami, kachnami, účastnil se mistrovství v agility, národních a světových šampionátů v obedience a národních šampionátů ve stopování a IGP3. V každodenním životě super pohodový, přátelský a přítulný pes. Druhým základním kamenem je Šibinka, která je čistokrevná fenka pracovní linie. Pracuje s ovcemi a kravami, v každodenním životě je velmi nenáročná a s 8. místem z českých národních šampionátů IGP3 je nejúspěšnější IGP border kolie ve světě (pokud vím). Třetím základním kamenem je Kirke, která je dcerou Pitríska a IPO3 feny (jejíž matkou je také IPO3 fena). Kirke je přátelský a nenáročný pes, který má super talent pro pachové práce a obrovskou chuť zavděčit. Pracuje také s ovcemi a kachnami.

Cílem každého řízeného chovu je zlepšit každou následující generaci. Jsem velmi hrdá na svá Reesheja štěňátka, která dokazují, že jsem na správné cestě. Děkuji všem, kteří se připojili k mé Reesheja rodině a mají vedle sebe na gauči kousek mě.

bottom of page